Urban Ground Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Urban Ground Romania


 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Performantza prin curatzenie

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Alex
Toy
Toy
Alex


Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 08/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Craiova

Performantza prin curatzenie Empty
MesajSubiect: Performantza prin curatzenie   Performantza prin curatzenie Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 6:10 am

Un mic tutorial cum satzi mentzi bmx/mountain bike curat sji efficient...pentru k murdaria aduce usaj iar usaju te incetineshte.

Primu sfat e sa va curatzatzi jantele cu o carpa sji cu alcol (spirt...) pt cei cu franare cu butuc.Cei cu frane p disc curatzatzi discu.

Al doilea sfat este in leg cu rotzile... intoarcetzi bicicleta (susu in jos) sji mijkatzi de rotzi, dak se mijka sus-jos sau dak nu stau fixe, centratzile, altfel vetzi avea probleme cu pedalarea sji mentzinerea controlului.

Al treilea lucru este setarea vitezelor, schimbatzile intre ele iar dak lantzu cade brusc sau nu cade lin p foitza, ungetzil... la fel sji cu foitzele.

Venind vorba de lantz, acesta dup un timp se lasa sji va v-a incetina pedalarea, incercatzi sal strangetzi sau cel mai bne e sal schimbatzi cu unu nou...acest lucru va v-a reduce problema la sfatu 3.Dak vretzi performantze maxime din partea lantzului ungetzil sji in exterior sji in interioru zalelor.

Al 5-lea sfat are leg cu cablurile, verificatzile de rugina... aceasta poate scade perfomantzele bicicletei cat shi timpu de raspuns al franari, schimbarii vitezelor etc.

Al 6-lea sfat este sa ungetzi bine foitzele, lantzurile, articulatziile biciclete ( c se mijka, furca, fixatoarele rotzilor etc) sji cablurile. !cablurile de ultima generatzie Gore-Tex sau alte cabluri de teflon nu se ung!

Verificatzi fiecare piulitza, shurub,nit pt a asigura un functzionare in sigurantza sji performanta.

Un sfat bun sji pt drop-eri sji pt bmx-eri nu scoatetzi protectzile de la suspensiile furcii, dak bikeul vostru nare protectzie va recomand sa punetzi.Dak nu avetzi riscatzi sa intre murdarie chiar sa se formeze rugina iar suspensia vostra nu o sa mai mearga cum ar trebui iar dup un timp o sa trebuiask sa schimbatzi furca.
Cel mai bn e sa folositzi protectzii din cauciuk, pt k cele din plastic ( is bune sji ele) se intzeapa, rup sau etc.

Un lucru greu observat sau chiar neobservabil sji intro viatza de biker, este cricu, odat ridicat uitatziva dak roate il atinge, eu am patzito sji nu shtyam k cricu poate sa fie un factor aja de important.
Nu se simte atingere dintre crikc sji roata din cauza florilor de pe cauciuk...dar recomand sa rezolvatzi dak avetzi aceasta problema.

Pedalele mai sunt un factor important, recomand pedale din aliaj de aluminiu, nu se mijka mult k cele de plastic sji imbunatatzesc pedalarea.Acestea nu se sparg sji sunt in jur de 200 mii (lei vechi) max.

Sfaturi in leg cu suspensia nu prea am...vo setatzi dup gusturi sji necesitatzi:D

Cam atata cu sfaturile... sar putea sa fie sji viitoare actualizari ale tutorialului...

Eh in fiecare zi u learn something;)
Sus In jos
teko
Webmaster
Webmaster
teko


Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 27/06/2009
Varsta : 29
Localizare : Craiova

Performantza prin curatzenie Empty
MesajSubiect: Re: Performantza prin curatzenie   Performantza prin curatzenie Icon_minitimeVin Iul 10, 2009 5:23 pm

multumim.. cred ca fiecare are nevoie de un astfel de tutorial :d
Sus In jos
https://urbanground.forumgratuit.ro
 
Performantza prin curatzenie
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Urban Ground Romania :: Other Urban Sports :: BMX and Mountain Bike-
Mergi direct la: